Burnet, Llano compete at district track meet

Burnet junior Wesley Shackleford finished third in the 300-meter hurdles in 41.53 seconds at the District 25-4A.

LIBERTY HILL — The Burnet and Llano high school track-and-field teams competed at the District 25-4A meet April 15-16.

In the varsity boys division, Burnet finished second with 135 points. Taylor won the meet with 137 points. Llano was fifth with 97 points.

In the varsity girls competition, Burnet was third with 125 points, while Llano was sixth with 34 points.

The top four individual finishers in each varsity event advance to the District 25 and 26-4A area meet April 23 at Canyon Lake High School in Fischer.

The Burnet junior varsity boys team are the district champions with 202 points. Llano was fourth with 40 points.

Burnet freshman Marissa Escamilla was fifth in the 200-meter dash at the District 25-4A meet in 26.91 seconds.
Burnet freshman Marissa Escamilla was fifth in the 200-meter dash at the District 25-4A meet in 26.91 seconds.

In the junior varsity girls division, Burnet was fourth with 104 points, and Llano was fifth with 62 points.

jfierro@thepicayune.com

RESULTS: Varsity boys — 100: 4, Steven Gallardo (Burnet), 10.93, 5, Chris Cromer (Burnet), 11.00, 8, Keedrick Hill (Burnet), 11.43; 200: 3, Wyatt Casey (Llano), 22.65, 4, Joel Johnson (Burnet), 22.80, 7, Cody Jones (Burnet), 23.84; 400: 3, Brock Foster (Burnet), 52.06, 7, Keedrick Hill (Burnet), 55.77; 800: 1, Jason Gann (Llano), 2:04.49, 6, Jack Manor (Llano), 2:13.26; 1,600: 1, Grayson Freeman (Llano), 4:38.50, 2, Drew Kiser (Burnet), 4:39.38, 5, Trevor Turner (Burnet), 4:55.96; 3,200: 1, Drew Kiser (Burnet), 10:18.33, 2, Grayson Freeman (Llano), 10:22.66, 5, Trevor Turner (Burnet), 11:00.07; 110 hurdles: 2, Ian Carter (Burnet), 14.74, 3, Dylan Gatlin (Burnet), 14.95, 4, Wesley Shackelford (Burnet), 15.05; 300 hurdles: 3, Wesley Shackelford (Burnet), 41.53, 4, Dylan Gatlin (Burnet), 42.12, 5, Ian Carter (Burnet), 42.35; 400 relay: 2, Burnet (Steven Gallardo, Chris Cromer, Brock Foster, Joel Johnson), 43.14, 4, Llano (John Heflin, Wyatt Casey, Aaron Moss, John Keeney), 44.70; 800 relay: 3, Llano (John Heflin, Dorian Green, Aaron Moss, John Keeney), 1:35.59; 1,600 relay: 1, Burnet (Chris Cromer, Cody Jones, Brock Foster, Joel Johnson), 3:22.04, 4, Llano (John Heflin, Jason Gann, John Keeney, Wyatt Casey), 3:31.34; long jump: 4, Brock Foster (Burnet), 21-2, 6, Wesley Shackelford (Burnet), 20-04, 9, Ian Carter (Burnet), 19-2; shot put: 1, Colton Center (Llano), 47-7¾, 4, Ray Dixon (Llano), 45-6, 7, Cash Ringstaff (Burnet), 43-4½, 11, Jalen Bauman (Llano), 39-6, 12, Jarrett Thornley (Burnet), 39-0; discus: 1, Ray Dixon (Llano), 138-5, 5, Jarrett Thornley (Burnet), 126-7, 6, Colton Center (Llano), 121-7; triple jump: 5, Ian Carter (Burnet), 41-4½, 6, Wesley Shackelford (Burnet), 40-11, 7, John Keeney (Llano), 40-10¼, 11, Joel Johnson (Burnet), 38-8; high jump: 1, Cody Jones (Burnet), 6-4, 6, Brock Foster (Burnet), 5-6; pole vault: 1, Michael Lindley (Burnet), 13-0, 2, Cody Miller (Llano), 13-0, 6, Airon Layton (Llano), 12-0.

Burnet junior Wesley Shackleford finished third in the 300-meter hurdles in 41.53 seconds at the District 25-4A.
Burnet junior Wesley Shackleford finished third in the 300-meter hurdles in 41.53 seconds at the District 25-4A.

Junior varsity boys100: 2, Jose Martinez (Burnet), 11.58, 3, Michael Rivera (Burnet), 11.60; 200: 2, Caden Floyd (Burnet), 24.24; 400: 1, Collin McBurnett (Burnet), 54.81; 800: 1, Collin McBurnett (Burnet), 2:11.80 4, Caden Farrell (Burnet), 2:22.51, 6, Andy Wright (Llano), 2:26.29; 1,600: 1, Tanner Abbott (Burnet), 5:10.61, 2, Andy Wright (Llano), 5:12.36, 3, Reid Burton (Burnet), 5:14.76, 8, Jordin Belmarez (Burnet), 5:22.83; 3,200: 1, Tanner Abbott (Burnet), 11:38.84, 4, Reid Burton (Burnet), 12:12.17, 5, Jordin Belmarez (Burnet), 12:15.01; 110 hurdles: 1, Kyle Cavender (Burnet), 16.55, 3, Jose Briggs (Burnet), 18.18, 4, Gage Cox (Llano), 18.31, 5, Cameron Price (Llano), 18.65, 6, Damien Walker (Llano), 22.70; 300 hurdles: 1, Kyle Cavender (Burnet), 43.96, 4, Jose Briggs (Burnet), 46.69, 6, Gage Hernandez (Burnet), 48.99, 7, Cameron Price (Llano), 49.70, 8, Damien Walker (Llano), 52.33; 400 relay: 3, Burnet (Jose Martinez, Kyle Cavender, Caden Floyd, Kel Winn), 46.24, 5, Llano (Anthony Watson, Sterling Rogers, Mason Greenwood, Shane Flint), 46.87; 800 relay: 2, Burnet (Jose Martinez, Michael Rivera, Sterling Galban, Kel Winn), 1:37.31, 4, Llano (Anthony Watson, Sterling Rogers, Mason Greenwood, Will Oliver), 1:39.62; 1,600 relay: 1, Burnet (Caden Floyd, Michael Rivera, Kel Winn, Collin McBurnett), 3:38.81, 4, Llano (Anthony Watson, Gage Cox, Sterling Rogers, Tyler Gann), 3:55.47; long jump: 1, Sterling Galban (Burnet),19-1, 8, Jose Martinez (Burnet), 17-2, 11, Andy Wright (Llano), 15-2¼, 12 Jared Langford (Burnet), 14-6; shot put: 4, Cameron Hall (Llano), 36-6, 6, Jacob Scott (Burnet), 34-9, 8, Colin Mayne (Llano), 34-3, 16, Christian Martinez (Llano), 29-2; discus: 7, Colin Mayne (Llano), 101-5, 8, Jacob Scott (Burnet), 98-3, 11, Cameron Hall (Llano), 79-5, 17, Christian Martinez (Llano), 63-3; triple jump: 2, Caden Floyd (Burnet), 38-7½, 4, Sterling Galban (Burnet), 36-1¾, 5, Nathaniel Looney (Burnet), 35-10½, 7, Andy Wright (Llano), 32-6¼; high jump: 1, Caden Floyd (Burnet), 5-6, 8, Kyle Cavender (Burnet), 5-2, 0, Will Oliver (Llano), 5-2; pole vault: 1, Harrison Stewart (Burnet), 11-6.

Burnet junior Chris Cromer steps over a hurdle.
Burnet junior Chris Cromer steps over a hurdle.

Varsity girls100: 5, Kaymon Lange (Llano), 13.03, 7, Emily Ozanne (Llano), 13.08; 200: 4, Ashlyn Kerley (Burnet), 26.63, 5, Marissa Escamilla (Burnet), 26.93; 400: 7, Tara Evers (Burnet), 1:05.70, 8, Shayla Hullum (Burnet), 1:05.90; 800: 2, Tara Evers (Burnet), 2:29.53; 1,600: 3, Abby Bullock (Burnet), 5:41.49, 4, Autumn Freasier (Burnet), 5:46.34, 5, Elainia Keeney (Llano), 5:54.10; 3,200: 2, Abby Bullock (Burnet), 12:41.12, Autumn Freasier (Burnet), 13:00.13, 5, Elainia Keeney (Llano), 13:26.14, 7, Mackenzie Johnson (Llano), 13:57.57; 100 hurdles: 2, Miranda Weeks (Burnet), 16.06, 3, Summir Hill (Burnet), 16.28, 4, Sierra French (Burnet), 17.36; 300 hurdles: 4, Summir Hill (Burnet), 52.91, Miranda Weeks (Burnet), 53.05, 7, Madeline Dietrich (Burnet), 57.59; 400 relay: 2, Burnet (Kerley, Savannah McHam, Escamilla, Blake Skoog), 50.53, 6, Llano (Emily Ozanne, Kaymon Lange, Shaylee Jameson, Felicia Perez), 57.78; 800 relay: 5, Burnet (McHam, Hullum, Evers, Hill), 4:22.59; long jump: 7, Kaymon Lange (Llano), 15-1, 9, Savannah McHam (Burnet), 14-8, 12, Madeline Dietrich (Burnet), 14-1½, Kellie Gideon (Burnet), 13-11¾; shot put: 1, Claire Williams (Llano), 35-6½, 7, Julianna Ball (Llano), 31-9½, 8, Desiree Vajgrt (Burnet), 30-8, 13, Claudia Garcia (Burnet), 28-5, 15, Janae Watson (Llano), 28-2; discus: 2, Claire Williams (Llano), 107-2, 5, Toni Mattern (Burnet), 97-7, 8, Desiree Vajgrt (Burnet), 85-1; 10 Claudia Garcia (Burnet), 82-9, 13, Katelynn Blair (Llano), 72-2, 15, Sydney Kuhene (Llano), 57-0; triple jump: 2, Marissa Escamilla (Burnet), 36-2½, 3, Kaymon Lange (Llano), 33-6¼, 4, Megan Schmidt (Burnet), 33-4¾, 7, Tara Evers (Burnet), 31-10¼; high jump: 6, Miranda Weeks (Burnet), 4-10, 7, Marissa Escamilla (Burnet), 4-8, 10, Summir Hill (Burnet), 4-8; pole vault: 1, Blake Skoog (Burnet), 12-0, 3, Sierra French (Burnet), 9-6, 4, Megan Schmidt (Burnet), 9-0.

Burnet freshman Ian Carter was fifth in the 300-meter hurdles in 42.35 seconds at the District 25-4A meet.
Burnet freshman Ian Carter was fifth in the 300-meter hurdles in 42.35 seconds at the District 25-4A meet.

Junior varsity girls100: 5, Averi Stieler (Burnet), 14.03, 8, Baby Romero (Burnet), 14.47; 200: 1, Emily Fordyce (Llano), 28.77, 2, Laura Fordyce (Llano), 30.05, 7, Katelyn Bickett (Burnet), 31.22; 400: 2, Emily Fordyce (Llano), 1:06.79, 3, Julyssa Silva (Burnet), 1:07.20, 5, Jennifer Martinez (Burnet), 1:08.22, 6, Laura Fordyce (Llano), 1:08.61; 800: 3, Jordan Boyles (Burnet), 2:42.63, 5, Maria Mejia (Burnet), 2:51.32; 1,600: 3, Jordan Boyles (Burnet), 6:09.46; 3,200: 5, Hailey Letterman (Burnet), 15:04.81; 100 hurdles: 2, Meagan Riley (Llano), 18.41, 3, Sage Yeater (Burnet), 19.65, 4, Desirae Markert (Llano), 19.75, 6, Marina Garcia (Llano), 20.63; 300 hurdles: 1, Sage Yeater (Burnet), 52.38, 3, Meagan Riley (Llano), 52.85, 5, Olivia Lewis (Llano), 54.18, 6, Desirae Markert (Llano), 54.23; 400 relay: 4, Burnet (Katie Jordan, Averi Stieler, Leslie Garrett, Josie Musselwhite), 55.66; 800 relay: 4, Burnet (Katie Jordan, Chelsea Bible, Leslie Garrett, Josie Musslewhite), 1:59.03; 1,600 relay: 4, Burnet (Sage Yeater, Jordan Boyles, Julyssa Silva, Jennifer Martinez), 4:36.89; long jump: 5, Baby Romero (Burnet), 13-10¼, 7, Averi Stieler (Burnet), 13-9; shot put: 3, Reagan Winkler (Burnet), 28-10, Julia Taylor (Burnet), 27-9, 8, Lauren Wimberley (Llano), 25-7, 12, Ysenia Martinez (Burnet), 23-7, 13, Jaiden Sprey (Llano), 21-0; discus: 2, Reagan Winkler (Burnet), 88-11, 4, Julia Taylor (Burnet), 86-4, 9, Angie Gonzales (Llano), 66-6, 11, Jaiden Sprey (Llano), 64-3, 12, Victoria Ortiz (Burnet), 63-10, 13, Lauren Wimberley (Llano), 61-10; high jump: 2, Leslie Garrett (Burnet), 4-8, 4, Desirae Markert (Llano), 4-0; pole vault: 1t, Olivia Lewis (Llano), 7-0, 1t, Carolina Hernandez (Llano), 7-0.

UP NEXT: District 25 and 26-4A area meet April 23 at Hawk Stadium, 8555 FM 32 in Fischer (Canyon Lake High School)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *