SUBSCRIBE NOW

Enjoy all your local news and sports for less than 5¢ per day.

Subscribe Now

SPECIAL TO THE PICAYUNE

LAMPASAS — The Marble Falls and Burnet middle schools track-and-field teams competed in the Lampasas Badger Relays before Spring Break on March 7.

The Burnet seventh-grade boys won their division with 200 points, while Marble Falls was third with 128 points.

The Burnet eighth-grade boys also won the team title with 173 points, and Marble Falls was fourth with 125 points.

The Burnet seventh-grade girls were second with 121 points, while Marble Falls was fourth with 115 points.

The Marble Falls eighth-grade girls placed first in the team standings with 174.25 points, while Burnet fourth with 106.75 points.

UP NEXT: Marble Falls at Dripping Springs Track Meet, Tiger Stadium at Tiger Lane and Bell Spring Road, March 26, TBA; Burnet at Fredericksburg Track Meet, 1107 Texas 16 South in Fredericksburg, March 28, TBA

[tabs style=”default”] [tab title=”EIGHTH-GRADE BOYS”]

100: (1) Daven Manning (Marble Falls), 11.68, (2) Steven Gallardo (Burnet), 11.92, (5) Chase Salinas (Marble Falls), 12.49; 200: (1) Daven Manning (Marble Falls), 23.85, (2) Steven Gallardo (Burnet), 25.21, (5) Coleman Posey (Burnet), 26.67; 400: (3) Colin McBurnett (Burnet), 58.52,  (4) Austin Pegues (Marble Falls), 59.22, (5) Michael Lindley (Burnet), 59.97; 800: (1) Drew Kiser (Burnet), 2:15.32, (5) Nathan Evans (Burnet), 2:24.55; 1,600: (1) Drew Kiser (Burnet), 5:15.88, (3) Christian Marroquin (Marble Falls), 5:31; 2,400: (2) Christian Marroquin (Marble Falls), 8:36, (5) Kutter Alexander (Burnet), 9:12.24; 110 hurdles: (2) Alex Gonzalez (Burnet), 18.13, (3) James Garrison (Marble Falls), 18.70, (5) Kyle Cavender (Burnet), 19.11; 300 hurdles: (2) Alex Gonzalez (Burnet), 46.74, (4) Cade Cool (Marble Falls), 48.82, (5) Kyle Cavender (Burnet), 48.94; 4×100 relay: (1) Marble Falls (Garrison, Richardson, McCasland, Manning), 48.06, (4) Burnet (Colin McBurnett, Clint Ringstaff, Coleman Posey, Alex Gonzalez), 49.04; 4×200 relay: (2) Burnet (Coleman Posey, James McNew, Clint Ringstaff, Nathan Evans), 1:41.38, (4) Marble Falls (Garrison, McCasland, Stephenson, Richardson), 1:46.03; 4×400 relay: (1) Burnet (Steven Gallardo, Nathan Evans, Clint Ringstaff, Colin McBurnett), 3:50.75, (4) Marble Falls (Richardson, Foote, Peguess, McCasland), 4:05.36; long jump: (1) Daven Manning (Marble Falls), 19-5, (3) Steven Gallardo (Burnet), 17-10.5, (4) Chase Salinas (Marble Falls), 17-3, (5) Coleman Posey (Burnet), 16-9.75; shot put: (3) Cash Ringstaff (Burnet), 40-8.5, (5) Jemal Alexander (Burnet), 38-7, (6) Clint Ringstaff (Burnet), 37-6; discus: (1) Carlos Herrera (Burnet), 129-0, (3) Cash Ringstaff (Burnet), 126-0, (4) Jacob Scott (Burnet), 113-11, (6) Michael Hall (Marble Falls), 113-3; triple jump: (1) Nathan Evans (Burnet), 36-11.5, (3) Sean Foote (Marble Falls), 34-4, (5) Caelin Graves (Burnet), 33-9; high jump: (2) Daven Manning (Marble Falls), 5-8, (3) Cade Cool (Marble Falls), 5-2, (5) Nathan Evans (Burnet), 4-10, (6) Caelin Graves (Burnet), 4-8; pole vault: (2) Michael Lindley (Burnet), 9-6, (3) Bo McCasland (Marble Falls), 9-6, (4) Weston Schultz (Marble Falls), 8-6

[/tab] [tab title=”SEVENTH-GRADE BOYS”]

100: (1) Fabian Garcia (Marble Falls), 12.25, (2) Tyler Torres (Burnet), 13.07, (4) Sonny Hernandez  (Burnet), 13.48; 200: (1) Fabian Garcia (Marble Falls), 26.53, (2) Noe Martinez (Burnet), 27.94; 400: (1) Quentin Buetow (Burnet), 58.17, (4) Michael Rivera (Burnet), 1:02.84, (5) Victor Lazo (Marble Falls), 1:03; 800: (3) Tanner Eggeling (Burnet), 2:31.94, (4) Gilbert Moncivias (Burnet), 2:32.83, (5) Victor Lazo (Marble Falls), 2:35; 1,600: (3) Tanner Abbott (Burnet), 5:50.59, (4) Brendan Hebert (Marble Falls), 5:54.3(5) Chris Ward (Burnet), 5:55.28, (6) Cole Younger (Burnet), 5:58.33; 2,400: (1)Tanner Abbott (Burnet), 8:58.37, (5) Cole Younger (Burnet), 9:35.73, (6) Chris Ward (Burnet), 9:37.18; 110 hurdles: (1) Ian Carter (Burnet), 16.87, (6) Sonny Hernandez (Burnet), 21.75; 300 Hurdles- (1) Jett Hendrix (Marble Falls), 50.48 4×100 relay: (1) Burnet (Noe Martinez, Caden Floyd, Tyler Torres, Quentin Buetow), 49.87, (3) Marble Falls  (Ammons, Santibanex, Cozby, Garcia), 50.8; 4×200 relay: (1) Burnet (Noe Martinez, Tyler Torres, Caden Floyd, Ian Carter), 1:46.56, (2) Marble Falls (Castillo, Hendrix, Ammons, Santibanez); 4×400 relay: (1) Burnet (Quentin Buetow, Tanner Eggeling, Caden Floyd, Ian Carter), 4:08. 67, (2) Marble Falls (Castillo, Hendrix, Lazo, Santibanez), 4:12.88; long jump: (1) Ian Carter (Burnet), 17-1, Tyler Torres (Burnet), 15-7, Sonny Hernandez (Burnet), 15-6; shot put: (3) Frankie Gutierrez (Burnet), 31-6, Michael Rodriguez (Burnet), 31-0.5; discus: (4) Kyle Honke (Marble Falls), 77-9; triple jump: (1) Caden Floyd (Burnet), 32-7.5, (3) Dalton Harned (Burnet), 31-4.5, (6) Jett Hendrix (Marble Falls), 30-2; high jump: (1) Caden Floyd (Burnet), 4-10, (4) Chase Laake (Marble Falls), (6) Dalton Harned (Burnet), 4-6; pole vault: (1t) Craig Dodson (Marble Falls), 8-0, (1t) TJ Stephenson (Marble Falls), 8-0, (4) Harrison Stewart (Burnet), 8-0, (5t) Matthew Mendez (Burnet), 7-0, (5t) Reid Dalrymple (Burnet), 7-0

[/tab] [tab title=”EIGHTH-GRADE GIRLS”]

100: (1) Lauren Loader (Marble Falls), 13.22, (2) Taylor Dixon, 13.43; 200: (4) Taylor Dixon (Marble Falls), 28.73; 400: (3) Sydney Gibson (Marble Falls), 1:06.2, (4) Tara Evers (Burnet), 1:07:03, (5) Madeline Conrad (Marble Falls), 1:07.49, (6) Courtney Simpson (Burnet), 1:07.81; 100 hurdles: (4) Avri Stieler (Burnet), 18.90, (5) Madelyn Maples (Marble Falls), 18.92; 300 hurdles: (2) Madeline Deitrick (Burnet), 51.47, (3) Kelsey Walker (Marble Falls), 55.0; 800: (3) Abby Bullock (Burnet), 2:41.02, (4) Sydney Gibson (Marble Falls), 2:42.6, (5) Madeline Conrad (Marble Falls), 2:43.67, (6) Tara Evers (Burnet), 2:46.47; 1,600: (2) Sophie McCannon (Marble Falls), 5:47.36, (3) Abby Bullock (Burnet), 5:57.97, (4) Jordan Boyles (Burnet), 6:15.96; 2,400: (1) Sophie McCannon (Marble Falls), 9:21.12, (2) Jacqueline Salazar (Marble Falls), 9:34.40, (3) Jordan Boyles (Burnet), 9:38.34, (6) Audrey Anderson (Burnet), 10:08.95; 4×100 relay: (2) Marble Falls (Taylor Dixon, Brittany Miller, Aspen Woerner, Lauren Loader), 54.89, (3) Burnet (Palmour, Franco, Jordan, Parker), 55.63; 4×200 relay: (3) Burnet (Palmour, Gideon, Jordan, Parker), 1:58.10, (4) Marble Falls (Serinity Wall, Brittany Miller, Savannah Knox, Molly Myrick), 2:01.97; 4×400 relay: (2), Burnet (Franco, Evers, Simpson, Parker), 4:33.02, (4) Marble Falls (Madeline Conrad, Sydney Gibson, Sophie McCannon, Jacqueline Salazar), 4:35.38; shot put: (1) Aspen Woerner (Marble Falls), 36-4, (3) Reagan Winkler (Burnet), 31-8; discus: (1) Aspen Woerner (Marble Falls), 88-5, (3) Julia Taylor (Burnet), 71-6, (4) Reagan Winkler (Burnet), 70-10, (6) Skylar Johnson (Marble Falls), 69-3; long jump: (2) Lauren Loader (Marble Falls), 14-4, (3) Aspen Woerner (Marble Falls), 14-4, (4) Morgan Hagood (Marble Falls), 14-.75; triple jump: (2) Lexey Parker (Burnet), 31-6¾, Morgan Hagood (Marble Falls), 31-3, (4) Lauren Loader (Marble Falls), 30-11; high jump: (1) Aspen Woerner (Marble Falls), 4-6, (2) Lauren Loader (Marble Falls), 4-4, (5) Jinny Nials (Burnet), 4-2; pole vault: (3) Madelyn Maples (Marble Falls), 7-0, (6t) Ashley Lecates (Marble Falls), 6-6, (6t) Kellie Gideon (Burnet), 6-6

[/tab] [tab title=”SEVENTH-GRADE GIRLS”]

100: (3) Baby Romero (Burnet), 14.10, (2) Jireh Robertson (Marble Falls), 14.09, (6t) Meghan Hoefling (Burnet), 14.72, (6t)Chelsea Bible (Burnet), 19.98; 200: (4) Trinity Ware (Marble Falls), 30.32, (5) Chelsea Bible (Burnet), 30.37; 400: (3) Emily Carnes (Marble Falls), 1:08.61, (6) Meghan Hoefling (Burnet), 1:10.38; 100 hurdles: (1) Alyssa Arnold (Burnet), 18.35), (2) Toni Stewart (Burnet), 19.14, (5) Sarah Cauble (Marble Falls), 19.54; 300 hurdles: (2) Alyssa Arnold (Burnet), 54.54, (3) Baby Romero (Burnet), 56.69, (4) Trinity Ware (Marble Falls), 57.22, (5), Shardee Williams (Marble Falls), 57.56; 800: (6) Zoe Jackson (Burnet), 2:52.46; 1,600: (2), Abbigail Gass (Marble Falls), 6:15.01, (5) Jennifer Martinez (Burnet), 6:33.46, (6) Sydney Kelley (Marble Falls), 6:35.98; 2,400: (5) Jennifer Martinez (Burnet), 10:28.55; 4×100 relay: (1) Burnet (McHam, Arnold, Hoefling, Escamilla), 54.66, (3) Marble Falls (Dyer, Cauble, Roberson, Carnes), 56.29; 4×200 relay: (1) Burnet (McHam, Romero, Musslewhite, Escamilla), 1:56.66, (4) Marble Falls (Roberson, Cauble, Sarah Williams, Jorden Huddleston), 2:04.10; 4×400 relay: (2) Burnet (McHam, M. Hoefling, Musslewhite, Escamilla), 4:34.79, (4) Marble Falls (Katelyn Bickett, Emily Seyfried, Emily Carnes, Abbigail Gass), 4:58.32; shot put: (2) Aileen Neri (Marble Falls), 31-0.75, (5) Morgan Ledesma (Burnet), 27-10 ½; discus: (4) Jaden Deleon (Marble Falls), 63-8, (5) Kendall Jones (Burnet), 61-5, (6) Lyndsi Woods (Marble Falls), 61-3; long jump: (3) Ware (Marble Falls), 12-9.25, (4) Macy Dyer (Marble Falls), 12-8.5, (6) Kache Jerome (Marble Falls), 12-6.25; triple jump: (1) Marissa Escamilla (Burnet), 32-8½, (3) Kache Jerome (Marble Falls), 29-1, (4) Sarah Cauble (Marble Falls), 28-8, (6) Heather Hoefling (Burnet), 27-6 ½; high jump: (5) Marissa Escamilla (Burnet), 4-0, (6) Jorden Huddleston (Marble Falls), 4-0; pole vault: (3) Katelyn Bickett (Marble Falls), 6-0

[/tab] [/tabs]